Bizi sosyal medyadan takip edin.

teklif@maad.com.tr | TEL: +90 212 270 6223                        WhatsApp +90 530 962 72 41

AHSAP-KAPLAMA-NEDİR

 

Ahşap kaplama, ağaç kütüklerinin farklı metodlarla 0,6-3mm kalınlıklarda makinalarda dilimlenerek yada soyularak elde edilmektedir. Dilimlenen ağacın yapısına göre çeşitli kalınlık ve uzunluklarda satılmaktadırlar. Üretilecek mobilyanın durumuna göre çoğunlukla mdf plakalara yada kontrplak plakalara tutkal ile yapıştırılıp preslenerek kullanılırlar. Mobilyada kullanılan her ağaçtan kaplama elde edilebilmektedir. Piyasada üreticiler tarafından sağlanan bir çok farklı türde doğal ve yapay kaplama çeşidi bulunmaktadır.

AVANTAJLARI NEDİR ?

  • Ahşap pahalı bir malzeme olduğundan tamamen masif olarak üretilen mobilyalar kaplamalı olarak üretilebilen benzerinden çok daha pahalı olacaktır. Ağacın maliyeti dışında, masif mobilyalarda uygulanması zorunlu olan özel işlemler de mobilyanın fiyatını artıracaktır. Kaplamalar çok ince kalınlıklarda olduğundan ucuz bir malzeme olan mdf plakalara uygulandığında ciddi bir maliyet düşüşü olmaktadır.
  • Tamamen ağaç olduğundan, masif bir plakaya yapabileceğiniz renklendirme, eskitme, boya ve cila gibi tüm işlemleri kaplamalara da uygulayabilmekteyiz.
  • Yapıştırma ve presleme işlemi elle yapılabileceği gibi makinalarla fabrikasyon olarak da yapılabilmektedir. Böylece seri imalata uygun olurlar.
  • Kaplamanın özelliği ile kesilip yapıştırılarak çok farklı ve sanatsal desenler elde etmek kolaydır.
  • Papel adı verilen 1,5 mm kalınlık üzerindeki kaplamalarla darbe ve çizilmelere karşı daha dayanıklı yüzeyler elde edilebilir. Hatta bu yöntemle merdiven basamakları ve lamine parke gibi zemin parçaları elde edebilmekteyiz.
  • Eğer yapışma ve preslemesinde işçilik hatası yoksa kaplamalar masif plakalar gibi çalışamazlar*. (*Çalışma: Ahşap organik bir malzeme olduğundan nemden etkilenen bir malzemedir. Ortamdaki neme göre ahşabın genleşip büzülmesine çalışma denir.)

Peki masif mobilyaya göre ne farkı vardır? Ya da masif mobilyanın ne gibi bir artısı vardır?

Masif mobilyaların hem bakımı zor hem çalışma riski vardır. Ayrıca eğer suya dayanıklı ağaçtan yapılmamışlarsa sudan kolay etkiler. Tabi ki muadiline göre de fiyatları daha yüksektir.

Fakat masif mobilyaların ne olursa ayrı bir kalitesi ve güzelliği vardır. İyi bir işçilikle üretilen masif bir mobilya bakımı iyi yapılırsa nesiller boyu kullanılabilirler. Hatta uç bir örnek olsa da Antik Mısırdan günümüze gelen ahşap mobilyalar vardır. (Tabi ki kurak çöl coğrafyasının da büyük etkisi ile) Kaplama tekniği antik dönemden beri kullanılmış olsada aslında endüstriyel bir üründür. Kaplama ile belli bir çapa kadar bombeli yüzeyler yapılabilse de en verimli sonucu geniş ve düz yüzeyde vermektedir. Yani ince detayları, amorf yüzeyleri (koltuk, sandalye ayakları gibi) kaplama yapmak mümkün değildir. Bunun dışında kaplama mdf yada kontrplak gibi malzemeler üzerinde kullanıldığından, bu malzemelerin kullanım alanları ile sınırlıdır.

Aslında artlarına ve eksilerine rağmen masif ile kaplamayı kıyaslamak çok doğru değildir. Kaplama ile rahatça üretilebilecek bir mobilyayı tamamen masiften istemek bir tercihtir. Bu tercihin de her zaman uzun ömürlü yada yüksek kaliteli mobilya istemekle alakası yoktur. MDF ve kontrplak içinde kimyasallar barındıran malzemelerdir. Bebek ve çocuklar için biz tamamen masiften yapılan mobilyaları önermekteyiz.

Malzeme konusunda bu kadar çok seçenek varken üstelik bu seçimler fiyatı ve kaliteyi doğrudan etkiliyorken nasıl seçim yapacaksınız?

Mobilya, bir çok malzeme ve üretim tekniğinin bileşimidir. Daha ayrıntılı açıklamam gerekirse, ahşap bir sandalyeyi zaten mdfden dayanıklı olmayacağından üretilemez. Eğer iç mekanda kullanacaksanız sandalyeyi, metreküp fiyatı 10.000$ gibi bir fiyatı olan, yat ve bahçe mobilyalarında kullanılan teak ağacından yapmak gereksiz yere pahalı olacaktır. Tam tersi olarakta bahçede suya dayanıksız bir ağaç seçimi mobilyanızın bozulmasına yol açacaktır. Bunun için hem dayanıklığı yüksek hemde fiyatı uygun olan gürgen gibi bir ağaç kullanmak daha doğru olacaktır. Ayrıca ahşap yüzeyini çok görmediğiniz bir sandalyede sırf dokusu güzel olduğu için pahalı bir ağaç kullanmak yerine renkli verniklerle bu işi kolaylıkla çözebilirsiniz. Ya da gardırop yada mutfak dolapları gibi yüksek miktarda ağaç giden mobilyalarda kapakları kaplama yapıp hiç görünmeyen gövdeleri mdflam yaparak son derece ekonomik rakamlara zengin görünümlü mobilyalar elde etmek mümkündür.

İşin püf noktası ihtiyaca göre doğru seçim yapmaktır. Bu konuda mobilyacınızın sizi doğru yönlendirmesi büyük derecede önemlidir.

Resimdeki klasik mobilyanın çapraz olarak görünen gövdesi kaplama ayakları ise masifden üretilmiştir.

 

Bu fikirleri beğendiniz mi?
Sizin için daha iyisini tasarlayıp üretebiliriz!

 

Daha fazla fikir için bizi sosyal medyadan takip edin.

Aylık E-Dergimizi Takip edin

Aylık düzenli olarak yayınladığımız e-dergimize mailinizi bırakarak üye olabilirsiniz.

E-Postanız başarı ile alınmıştır. Teşekkür ederiz.

Hata oluştu. Tekrar deneyiniz.

Yorum yapılmamış

LEAVE A COMMENT

dünya tasarım trendleri
braggo magazıne

Dünya tasarım trendlerini sizin için takip ediyoruz. Braggo Magazine olarak aylık olarak yayınladığımız e-dergimiz ile hem ürünlerimizi hemde yeni tasarım fikirlerini takip edebilirisiniz.

E-Postanız başarı ile alınmıştır. Teşekkür ederiz.

Hata oluştu. Tekrar deneyiniz.